Клінічний, чи загальний, аналіз крові є лабораторне дослідження, під час якого виконується підрахунок всіх видів клітин крові, визначаються їх параметри. Також здійснюється розрахунок лейкоцитарної формули, вимірюється рівень гемоглобіну, встановлюється співвідношення клітинної маси та плазми.

Показники клінічного аналізу крові дають уявлення про:

  • рівні гемоглобіну;
  • еритроцитах (ступеня насичення гемоглобіном, наявності ретикулоцитів, ШОЕ);
  • тромбоцити;
  • лейкоцитах (палочкоядерних та сегментоядерних нейтрофілах, еозинофілах, базофілах, моноцитах).

Що свідчить клінічний аналіз крові?

Розглянемо основні параметри дослідження та їх значення.

  • Лейкоцити

Ці білі кров'яні тільця в людини борються з інфекціями. Підвищення їх кількості може бути обумовлене фізіологічними причинами (після їжі, після щеплення, операції, активного фізнавантаження) та лейкоцитозом, пов'язаним з гнійно-запальними процесами та онкопатологіями. Зниження концентрації білих клітин крові говорить про ГРЗ, гіповітаміноз, проживання в екологічно несприятливій ділянці.

Аналіз крові Чернівці

  • ШОЕ (РОЕ)

Швидкість (реакція) осідання еритроцитів говорить про те, як швидко кров поділяється на плазму та червоні кров'яні клітини. Якщо ШОЕ перевищує норму в 5 – 6 разів, це може говорити про запальні та вірусні захворювання органів дихання, ШКТ, сечовидільної системи, а також абсцес, сепсис, злоякісні процеси. Однак цей показник може підвищуватися напередодні місячних та з 5 тижнів вагітності аж до 4 післяпологового тижня.

  • Тромбоцити

Ці кров'яні клітини відповідають за згортання крові. Зниження їх кількості може розповісти про аутоімунні розлади, лейкози, гострі інфекції, апластичні анемії й т. д. Підвищення тромбоцитів в крові може свідчити про запалення (туберкульоз, ревматизм, остеомієліт), амілоїдозі, онкології. Проте тромбоцитоз може виявлятися після фізичної перевтоми та післяопераційному періоду.

  • Гемоглобін

Цей білок присутній в еритроцитах та відповідає за транспортування кисню. У 90% випадків знижений гемоглобін говорить про залізодефіцитну анемію, яка може бути пов'язана з крововтратами, вагітністю та лактацією, вегетаріанством, дефіцитом вітаміну В12 (частіше у людей похилого віку). Підвищений гемоглобін може бути у людей, які вживають мало рідини, багато курять, зловживають м'ясною їжею. Також високий рівень цього показника змушує задуматися про хронічний лейкоз.